SAKARYA TEKNOKENT AVRUPA KONSEYİ ÇALIŞMALARINDA TEMSİL EDİLDİ!

SAKARYA TEKNOKENT AVRUPA KONSEYİ ÇALIŞMALARINDA TEMSİL EDİLDİ!

Avrupa Konseyi tarafından desteklenen “Mülteci Gerçekliğinde Aktif Yurttaşlık Olasılıkları” çalıştayında uluslararası projeler uzmanımız Cihan Kılıç, daha kapsayıcı projeler geliştirilip, yürütülebilmesine dair uygulanan eğitime danışmanlıkta bulundu.

Avrupa Konseyi’nin Budapeşte’de bulunan Gençlik Merkezi’nde düzenlenen ve 14 ülkeden 17 farklı kurumun katıldığı çalıştayda “Aktif Yurttaşlık” temalı proje geliştirme süreci gerçekleştirildi. Çalıştay çerçevesinde proje-eğitim uzmanı olarak yer alan Cihan Kılıç, aktif yurttaşlık çerçevesinde düzenlenen projelerin daha etkin tasarlanabilmesi üzerine çalıştayda yer alan beş eğitmenden biri olmuştur. Avrupa Konseyi desteği ile gerçekleştirilen projelerin nasıl daha kapsayıcı yapılabileceği ve somut çıktılarının nasıl görünür kılınabileceği görüşülmüştür. Görüşmeler dâhilinde 15 farklı proje taslağı oluşturulmuştur.

Etkinlik çerçevesinde ADAPTTO olarak olası Erasmus + ve Horizon 2020 ortaklıkları üzerine de çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Çalıştay sırasında ADAPTTO ve Sakarya Teknokent’in tanıtımı yapılmış ve olumlu geri dönüşler alınmıştır. Mevcut Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını Uluslararası platforma daha yoğun bir şekilde taşımayı hedefleyen ADAPTTO, vizyonunu olası ortaklar ile paylaşmıştır. Mülteci nosyonu çerçevesinde yaşanan krizlere karşı oluşturulacak çözüm önerilerini Ar-Ge ve inovasyon çerçevesinde gerçekleştirebilmek için Almanya ve İspanya’dan kuruluşlar ile görüşmelere başlanmıştır. Görüşmeler çerçevesinde ADAPTTO proje geliştirme konusundaki vizyonunu uluslararası platforma taşıyarak olası paydaşlar ile ilişkilerini güçlendirmiştir.

Etkinlik kapsamında yer alabilen tek Teknokent olarak çözüm sürecine farklı bir bakış açısı sunulabilmesini sağlayan Sakarya Teknokent, Suriye krizinde bölgemiz gerçekliğini de ulusalararası platforma taşımıştır. Türkiye’yi temsilen yer alabilen tek danışman olan Cihan KILIÇ, hem inovasyon hem de sosyal dahil etme konularında yoğun çalışmaları nedeniyle çalıştay sonucunda oluşturulan platformun yürütücüsü olarak görevlendirilmiştir.

 

 

Lütfen bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.