SAKARYA TEKNOKENT FİRMALARINA DESTEĞE HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR!

 

tgb-endeksi

 

İSKONTO UYGULAMALARI

 1. SGK ve personel gelir vergisi muafiyeti, aylık muafiyet raporu bir sonraki ayın 23’üne kadar idari ofise onaylatılacak ve takip eden ilk kira faturasında %2 iskonto yapılacaktır. Yıllık gelir ve kurumlar vergisi muafiyeti için beyannamelerin idari ofise mayıs ayında ibrazından itibaren gelecek yıl haziran ayına kadar %2 iskonto yapılacaktır.
 2. Proje süresi en az 6 ay olan Teknokent Ek Ar-Ge Projelerinde firmalara proje onayından itibaren en fazla 12 ay süre ile %2 iskonto yapılır. Ayrıca verilen her bir proje için aynı iskonto oranı uygulanır.
 3. Hibe Destek Mekanizmalarından alınarak yapılan Ar-Ge Projelerinde firmalara destek onay yazısını ibrazından itibaren en fazla 12 ay süre ile %10 iskonto yapılır. İskontodan faydalanabilmek için projenin en fazla %40’ı tamamlanmış olmalıdır.
 4. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri içerisinde bulunan Ar-Ge firmalarının hibe destek programlarından destek almamış ve Teknokent’te hakem onayından geçmiş projelerinde akademisyen danışman ile çalışması durumunda İdari Ofise ibrazından itibaren en fazla 12 ay süre ile %3 iskonto yapılır.
 5. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri içerisinde bulunan Ar-Ge firmalarının Teknokent’te hakem onayından geçmiş ar-ge projeleri kapsamında işbirliği yapması durumunda İdari Ofise ibrazından itibaren en fazla 12 ay süre ile yurtiçi işbirliklerinde %2, yurtdışı işbirliklerinde %5 iskonto yapılır.
 6. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri içerisinde bulunan Ar-Ge firmalarının Teknokent’te hakem onayından geçmiş ar-ge projeleri kapsamında yapmış oldukları marka tescili, patent, faydalı model, endüstriyel tasarım başvurularında ilgili belgelerini İdari Ofise ibrazından itibaren en fazla 12 ay süre ile %2 iskonto yapılır. Aynı kapsamda uluslararası patent başvurularında ise %3 iskonto yapılır.
 7. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri içerisinde bulunan Ar-Ge firmalarının Teknokent’te hakem onayından geçmiş ar-ge projeleri kapsamında yapmış oldukları marka tescili başvuruları bir defaya mahsus olmak üzere zorunlu ödemeler dışında (harç ücretleri, vs. gibi) hiçbir ek ücret alınmadan yapılacaktır.
 8. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri içerisinde bulunan Ar-Ge firmalarının Teknokent’te hakem onayından geçmiş ar-ge projeleri kapsamında İdari Ofise ibrazından itibaren en fazla 12 ay süre ile ihracat gelirleri 10000$ üzerinde olan firmalara %3, 50000$ üzerinde olan firmalara %5 iskonto yapılır.
 9. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri içerisinde bulunan Ar-Ge firmalarının Avrupa İşletmeler Ağına kayıt yaptırmaları durumunda en fazla 12 ay süre ile %2 iskonto yapılır.
 10. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri içerisinde bulunan Ar-Ge firmalarında cirosunun %50’si ve üzeri Ar-Ge geliri olanlara %3 iskonto yapılır.
 11. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri içerisinde bulunan Ar-Ge firmalarına uygulanacak toplam iskonto oranı %30 ile sınırlıdır.

 

Lütfen bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.