Teknokent firmalarımızın özelinde sağlanan İŞKUR ve SGK destekleri bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi!

Sakarya Teknokent tarafından düzenlenen “Teknokent Firmaları Özelinde İŞKUR ve SGK Destekleri Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleşti. Sakarya Teknokent Konferans Salonun ’da gerçekleşen toplantıya Sakarya İŞKUR İl Müdürü Tekin KAYA, Sakarya SGK İl Müdürü Erhan ÇAVUŞ ve Sakarya Teknokent firmaları katıldı.

“SAKARYA 2023 HEDEFLERİNİ BAŞARACAKTIR”

Etkinlik kapsamında açılış konuşmalarını yapan Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin ENGİN konu ile ilgili “Türkiye, son zamanlarda ar-ge ve teknoloji alanında çok büyük gelişimler gösterdi. Tabi ki bu hususta son 14 yıldır özel sektöre muazzam destekler sunulmaktadır. Aynı zamanda Cumhurbaşkanımızın önderliğinde başlayan istihdam seferberliği için İŞKUR ve SGK özelinde de yeni destek kalemleri açılmıştır. Bugün aramızda bulunan iki değerli il müdürümüzden bu destekler hakkında bilgi alacağız. İnanıyorum ki devletimizin bu destekleri ve bizlerin azimli çalışması ile Sakarya, 2023 hedeflerimizde üzerine düşeni başaracaktır” dedi.

İŞ BAŞI EĞİTİM PROGRAMI İSTİHDAMI ARTIRDI
Programa katılan İŞKUR İl Müdürü Tekin KAYA yaklaşık bir saat süren sunumunda teşvik ve desteklerin yanında İş-Kur’un 2016 yılı faaliyetlerini de anlattı. Kaya, amaçlarının teşvikleri anlatarak ilimizde istihdamı daha da artar bir düzeye getirmek olduğunun altını çizerek, “2016 yılında özel sektör işverenlerimizden 38 bin açık işgücü talebi almışız ve sadece 18 binini yerleştirebilmişiz. Yani 20 bin talebe karşılık verememişiz. Buradaki asıl mesele işverenlerin aradığı nitelikli işgücünü bulamaması. O nedenle bizde sizlerin istediği adamı işbaşında yetiştirmek istedik. Bu kişilere nitelik kazandıralım, vasıf kazandıralım, eline bir belge verelim, o belgeyle iş arasınlar istedik ve ‘İşbaşı Eğitim’ programını hayata geçirdik. 14.980 kişi geçen yıl İş-Kur’un işbası eğitim programından faydalanmış. Bu ciddi bir rakam. Devletin kasasından 70 milyon dolayında bir kaynak kullanmışız. Bunun yaklaşık 40 milyonunu özel sektöre, yani sizlere aktarmışız. Geçen yıl bin kişilik girişimcilik eğitimi verdik. Yoğun bir talep gördük ve bu sayıyı bu yıl bin 700 kişiye çıkarttık” dedi.
“SGK DESTEK OLMAYA DEVAM EDECEK”

İŞKUR’un sunumlarından sonra SGK İl Müdürü Erhan ÇAVUŞ, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun desteklerinden bahsetti. Desteklerin yanı sıra konu ile ilgili Erhan ÇAVUŞ, “SGK olarak yapılandırma ve teşvikler ile istihdam seferberliğine katkı sunuyoruz. Bu çerçevede desteklerimiz 2023’e kadar devam edecektir. Bildiğiniz üzere teknokentler de çalışanlar için zaten SGK muafiyeti bulunmaktadır. Bu muafiyetler ile şehrimizin ve ülkemizin gelişimi için birlikte çalışacağız” dedi.

Lütfen bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.