BİLAL ÇİNİCİ

GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

bilal-ciniciLise öğrenimini Ankara’da tamamlayan Bilal Çinici, 2001-2005 yılları arasında Sakarya Üniversitesi’nde Makine Mühendisi olarak lisans diplomasını almıştır. Askerlik dönüşü, 2006-2007 yılları arasında Ada Kurtarma adlı yeni kurulmuş bir fabrikada 1,5 yıl süre ile firmanın tek mühendisi olarak görev almıştır. Bu kapsamda firmada bulunan tüm departmanlarda görev almış olup; tasarım, üretim, montaj, ürün geliştirme alanlarında etkin bir rol oynamıştır.

2007- 2008 yılları arasında İngiltere Cambridge’de, LSI International adlı bir kolejde 7 aylık İngilizce dil eğitimine katılmıştır. Bu süre zarfında dünyanın 3. büyük araba kiralama şirketi olan “AVIS Rental Car” şirketinde 4 aylık (birebir İngilizce konuşarak) çalışma tecrübesi edinmiştir.

Bilal Çinici; Türkiye’ye döndükten sonra hiç ara vermeden, Hyundai-Assan şirketinde Proses Geliştirme Mühendisi olarak çalışmaya başlamıştır. Bir yıl süre ile geri dönüşüm için maliyet azaltma aktiviteleri, yeni model gereksinimi, yeni ekipmanlar kurulumu, üretim bakımlarında iyileştirmeler, robot ekipmanları optimizasyonu, verimlilik ve üretim iyileştirme alanlarında çalışma imkanı bulmuştur. Otomotiv firmasında çalışmanın da avantajını kullanarak 2009-2010 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği üzerine yüksek lisansını tamamlamıştır.

2009-2011 yılları arasında Bosch-Siemens Ev Aletleri şirketinde Mekanik Tasarım Mühendisi olarak göreve başlamıştır. 3 yıl süren ve 15M€ luk bir projenin; 5 kişilik Türkiye ayağında gövde dizayn sorumlusu olarak çalışmıştır. Yeni bir ürün lansmanının ardından BSH Almanya tasarım merkezinde “Geliştirme Yöneticiliği” adında özel bir eğitim programına seçilmiştir. Bu programda Çin, Türkiye ve Almanya’dan gelen 4 mühendisle beraber 1 yıl boyunca uzun vadeli bir projede yer almıştır. Ayrıca, Bosch Ar-Ge merkezinin bulunduğu Heidenheim Almanyada 4 aylık Almanca eğitimi almıştır.

Oradaki eğitimini tamamladıktan sonra 2012 yılında tekrar Bosch-Siemens şirketine dönmüş ve Ar-Ge tasarım uzmanı olarak çalışmaya başlamıştır. Bu alanda yeni ev aletleri geliştirme için süreç ve proje yöneticiliği yapmıştır. Akabinde ise, 2 uzman ve 4 mühendisten oluşan Mekanik Tasarım takım liderliğini üstlenmiştir.

Bilal Çinici; 2015 yılsonu itibariyle Sakarya Teknokent A.Ş. bünyesinde Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca bu şirket bünyesinde 2 yıldır faaliyet gösteren ADAPTTO’nun bir yöneticisi olarak çalışmaktadır. ADAPTTO’da özellikle “Üniversite Sanayii İşbirliği” 3. Modül koordinatörlüğünde aktif olarak rol oynamaktadır. 2016 yılı itibari ile de Sakarya Üniversitesi’nde Otomotiv mühendisliği alanında doktorasına başlamış bulunmaktadır.

Socials