SAKARYA ÜNİVERSİTESİ PATENTLERİ ÖDÜL ALDI – ISIF’2017

İlki 03-06 Mart 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı (ISIF)’nın ikincisi 02-04 Mart 2017 tarihleri arasında İstanbul WOW Convention Center’da yapıldı. T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onursal himayelerinde, Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu (IFIA) himayeleri altında ve Türk Patent ve Marka Kurumu ev sahipliğinde gerçekleşen İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı ISIF’e Sakarya Teknokent katılım göstererek Sakarya Üniversitesi akademisyenlerinin patentlerini de sergiledi. Sakarya Teknokent bünyesinde yer alan Sakarya Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (ADAPTTO)’nin sergilediği 22 patentten 5’i ödül almaya hak kazandı.
TİCARİLEŞTİRMENİN YENİ ADRESİ; PATENTTO
T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayı ile Sakarya Teknokent bünyesinde bir patent ve ticarileştirme ofisi (PATENTTO) hizmete açıldı. PATENTTO tam zamanlı bir Marka, Tasarım ve Patent Vekili ve iki patent uzmanı ile dışarıda hizmet veren herhangi bir patent ofisinin verdiği tüm hizmetleri sunmanın yanısıra, patentlerin ticarileştirilmesinde de buluş sahiplerine destek olmaktadır. ADAPTTO ’nun kurulmasıyla Sakarya Üniversitesi’nin patent portföyü kısa bir sürede genişledi. Toplamda 250’yi aşkın buluş bildirimi alındı ve bunların 75’i için patent başvurusu yapıldı. Ayrıca tescil edilen veya tescil süreci devam eden buluşlardan ticarileşme potansiyeli taşıyanlar için pazar araştırmaları yapılmaktadır. PATENTTO alanında uzman ve deneyimli bir ekiple yoğun bir çalışma temposuyla ticarileştirme faaliyetlerini sürdürmektedir.
1 ALTIN, 1 GÜMÜŞ, 3 BRONZ MADALYA
Sakarya Üniversitesi akademisyenlerinden, Prof. Dr. Salih Zeki YILDIZ ve Doç. Dr. Uğursoy OLGUN altın, Prof. Dr. Tahsin ENGİN gümüş, Prof. Dr. Uğur ARİFOĞLU, Prof. Dr. Fatih ÜSTEL, Yrd. Doç. Dr. Aydın MÜHÜRCÜ bronz madalya ile ödüllendirildi. Ödül takdimi T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk ÖZLÜ ve Türk Patent ve Marka Kurumu başkanı Prof. Dr. Habip ASAN tarafından yapıldı. Sakarya Üniversitesi akademisyenleri adına ödülü Sakarya Teknokent Genel Müdür Yardımcımız Bilal ÇİNİCİ aldı.

Lütfen bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.